



LG 32UP550N-W 32 inch UHD 4K Monitor
$325.23 • View Prices • By LG
LG 32UP550N-W 32 inch UHD 4K Monitor price in United States starts from $325.23.
- Share
$325.23
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 31.5 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 3000:1 (Typ.), 1800:1 (Min.) Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
LG 32UP550N-W 32 inch UHD 4K Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 45.7 mmSlim
- 6.7 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 31.5 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- ~ 140 PPIHigh
- 4 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 3 x USB 3.0
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
LG 32UP550N-W 32 inch UHD 4K Monitor Price History
You can check the price history of LG 32UP550N-W 32 inch UHD 4K Monitor below. The current price is $30,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

LG 32UP550N-W 32 inch UHD 4K Monitor vs Samsung ViewFinity S8 LS32D804UAWXXL 32 inch Ultra HD 4K Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G6 LS27DG600SUXEN 27 inch Quad HD Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG248QSG Ace 24 inch Full HD Gaming MonitorLG 32UP550N-W 32 inch UHD 4K Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | 32UP550N-W |
| Dimensions | 714.3 x 420.1 x 45.7 mm |
| Depth with Stand | 239 mm |
| Height with Stand | 486 mm |
| Weight | 6.7 kg |
| Weight with Stand | 8.4 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| PPI | ~ 140 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Color Weakness Mode, Black Stabilizer, Flicker Safe, Reader Mode, Super Resolution+, HDR 10 |
| Display Type | LED |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 (Typ.), 1800:1 (Min.) |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 350cd/m² (Typ)/280cd/m² (Min) |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 90% DCI P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2 x USB 3.0 Type-A, 1 x USB 3.0 Type-C |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
| USB Type C Details | 90W Power Delivery, DP Alt Mode |
Input
| Speakers | 2 x 5W |
Extra
| Other Features | Smart Energy Saving, Dual Controller, OnScreen Control (OSC) |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













