



MSI Modern MD272QXP 27 inch Quad HD Monitor
$212.37 • View Prices • By MSI
MSI Modern MD272QXP 27 inch Quad HD Monitor price in United States starts from $212.37.
- Share
$212.37
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.2a
- 1 x HDMI
MSI Modern MD272QXP 27 inch Quad HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 1 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 3 x USB 2.0, 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI, 1 x Display Port v1.2a
- Speaker Inbuilt
MSI Modern MD272QXP 27 inch Quad HD Monitor Price History
You can check the price history of MSI Modern MD272QXP 27 inch Quad HD Monitor below. The current price is $20,424. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

MSI Modern MD272QXP 27 inch Quad HD Monitor vs BenQ EW270Q 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI Modern MD272QXP 27 inch Quad HD Monitor vs Lenovo L-Series L27h-4A 27 inch Quad HD Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming MonitorMSI Modern MD272QXP 27 inch Quad HD Monitor Full Specs
General
| Model | MD272QXP |
| Depth with Stand | 200.8 mm |
| Height with Stand | 413.3 mm |
| Weight with Stand | 5.85 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | EyesErgo Eye-Care Technology, Anti Flicker, Low Blue Light, HDR 400 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 400 nits |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 115% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (65W Power Delivery), 1 x USB 2.0 Type-B, 2 x USB 2.0 Type-A |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2a |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
Input
| Speakers | 2 x 3W |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Pivot & Swivel Support, KVM Switch |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













