





LG 34SR60QC 34 inch WQHD Smart Monitor
$316.81 • View Prices • By LG
LG 34SR60QC 34 inch WQHD Smart Monitor price in United States starts from $316.81.
- Share
$316.81
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 34 in Display
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 2 x HDMI
- Wi-Fi
- Bluetooth
LG 34SR60QC 34 inch WQHD Smart Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 91.4 mmThick
- 5.1 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 34 inchesLarge
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)Average
- 5 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 2 x HDMI
- Ethernet (LAN), Wi-Fi, Bluetooth
- Speaker Inbuilt
LG 34SR60QC 34 inch WQHD Smart Monitor Price History
You can check the price history of LG 34SR60QC 34 inch WQHD Smart Monitor below. The current price is $30,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

LG 34SR60QC 34 inch WQHD Smart Monitor vs LG UltraWide 34WR50QK 34 inch WQHD Curved Monitor
LG 34SR60QC 34 inch WQHD Smart Monitor vs LG 34SR65QC 34 inch WQHD Smart Monitor
LG 34SR60QC 34 inch WQHD Smart Monitor vs Acer Nitro ED343CUR J0 34 inch UWQHD Curved Monitor
LG 34SR60QC 34 inch WQHD Smart Monitor vs LG 34U530A-W 34 inch WFHD UltraWide Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
LG 27U631A-B 27 inch Quad HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD MonitorLG 34SR60QC 34 inch WQHD Smart Monitor Full Specs
General
| Model | 34SR60QC |
| Dimensions | 809.1 x 369.4 x 91.4 mm |
| Depth with Stand | 223.3 mm |
| Height with Stand | 483.3 mm |
| Weight | 5.1 kg |
| Weight with Stand | 6.1 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 34 inches |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 1800R, HDR10, Auto Brightness, Flicker Safe |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels (WQHD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB Type-A (Downstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 2 x HDMI Port |
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 7W |
Extra
| Other Features | WebOS, Black Stabilizer, VRR, Smart Energy Saving, HDR Effect |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















