




MSI MAG 345CQRF E20 34 inch UWQHD Curved Monitor
$321.14 • View Prices • By MSI
MSI MAG 345CQRF E20 34 inch UWQHD Curved Monitor price in United States starts from $321.14.
- Share
$321.14
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 34 in Display
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 3500:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4a
- 2 x HDMI v2.0b
- Anti Glare
MSI MAG 345CQRF E20 34 inch UWQHD Curved Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 158.18 mmThick
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 34 inchesLarge
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)Average
- 0.5 ms Response Time
- 200 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0b, 1 x Display Port v1.4a
MSI MAG 345CQRF E20 34 inch UWQHD Curved Monitor Price History
You can check the price history of MSI MAG 345CQRF E20 34 inch UWQHD Curved Monitor below. The current price is $30,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

MSI MAG 345CQRF E20 34 inch UWQHD Curved Monitor vs MSI MAG 342CQR E2 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor
MSI MAG 345CQRF E20 34 inch UWQHD Curved Monitor vs Samsung M7 M70F LS32FM700UWXXL 32 inch Ultra HD 4K Smart Monitor
MSI MAG 345CQRF E20 34 inch UWQHD Curved Monitor vs LG UltraWide 34WR50QK 34 inch WQHD Curved Monitor
MSI MAG 345CQRF E20 34 inch UWQHD Curved Monitor vs Samsung Odyssey G5 LC34G55TWWWXXL 34 inch WQHD Curved Gaming Monitor
MSI MAG 345CQRF E20 34 inch UWQHD Curved Monitor vs AOC CU34G3S 34 inch Quad HD Ultrawide Curved Monitor
MSI MAG 345CQRF E20 34 inch UWQHD Curved Monitor vs ASUS VA34VCPSR 34 inch WQHD LED Business MonitorMSI MAG 345CQRF E20 34 inch UWQHD Curved Monitor Full Specs
General
| Model | 345CQRF E20 |
| Dimensions | 797.53 x 363.02 x 158.18 mm |
| Depth with Stand | 332.32 mm |
| Height with Stand | 418.9 mm |
| Weight with Stand | 7.75 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 34 inches |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1000R Curvature, HDR Ready |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels (WQHD) |
| Max Refresh Rate | 200 Hz |
| Contrast Ratio | 3500:1 |
| Response Time | 0.5 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 88% Adobe RGB, 90% DCI-P3, 110% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0b Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, 1 x DisplayPort Cable (1.4a), 1 x Power Cord (C13), 1 x Power Adaptor, 1 x Quick Guide, 4 x VESA Screw |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














