





LG 34WP500-B 34-inch Ultra Wide Full HD Monitor
$525.99 • Out Of Stock • By LG
LG 34WP500-B 34-inch Ultra Wide Full HD Monitor is a 34 in IPS Monitor. It has a 2560 x 1080 pixels (WFHD) resolution and a 75 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include 2 x HDMI and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$525.99
Search
LG 34WP500-B 34-inch Ultra Wide Full HD Monitor price in United States is $525.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 34 in Display
- 2560 x 1080 pixels (WFHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 700:1 (Min), 1000:1 (Typ) Contrast Ratio
- 2 x HDMI
- Plug And Play
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
LG 34WP500-B 34-inch Ultra Wide Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 66.04 mmAverage
- 4.94 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 34 inchesLarge
- 2560 x 1080 pixels (WFHD)Poor
- 5 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 2 x HDMI
LG 34WP500-B 34-inch Ultra Wide Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
LG Ultragear 34GX900A-B 34 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DW 34 inch WQHD QD-OLED Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG248QSG Ace 24 inch Full HD Gaming Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sa 27 inch Full HD Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD MonitorLG 34WP500-B 34-inch Ultra Wide Full HD Monitor Full Specs
General
| Series | UltraWide |
| Model | 34WP500-B |
| Dimensions | 817.88 x 365.76 x 66.04 mm |
| Depth with Stand | 223.52 mm |
| Height with Stand | 485.14 mm |
| Weight | 4.94 kg |
| Weight with Stand | 5.94 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 34 inches |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Resolution | 2560 x 1080 pixels (WFHD) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 700:1 (Min), 1000:1 (Typ) |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 200 nits (Min), 250 nits (Typ) |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 95% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 2 x HDMI Port |
Extra
| Stand Tilt | -5°~15° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| Plug and Play | Yes |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















