






LG UltraFine 27UP650K-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor
$229.39 • View Prices • By LG
LG UltraFine 27UP650K-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor is a 27 in IPS LED Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG UltraFine 27UP650K-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States is $229.39. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 (Min), 1200:1 (Typ) Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI
- Anti Glare
LG UltraFine 27UP650K-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 45.4 mmSlim
- 3.8 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI, 1 x Display Port v1.4
LG UltraFine 27UP650K-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor Prices
7% (price dropped by $15 in one month)
LG UltraFine 27UP650K-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor Price History
You can check the price history of LG UltraFine 27UP650K-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor below. The current price is $229.39. Over the past month, there has been a decrease of $15 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQL5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
Samsung Odyssey OLED G6 LS27DG600SUXEN 27 inch Quad HD Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming MonitorLG UltraFine 27UP650K-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Model | 27UP650K-W |
| Dimensions | 613.5 x 363.5 x 45.4 mm |
| Depth with Stand | 239.3 mm |
| Height with Stand | 569.3 mm |
| Weight | 3.8 kg |
| Weight with Stand | 5.6 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Black Stabilizer, Flicker Safe, Color Calibrated, VESA DisplayHDR 400, HDR Effect, Wide Color Gamut |
| Display Type | LED |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Min), 1200:1 (Typ) |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 320cd/m² (Min), 400cd/m² (Typ) |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand, Power Cable, DisplayPort Cable, HDMI Cable |
| Other Features | Color Calibrated, Dynamic Action Sync, Reader Mode, Smart Energy Saving, Super Resolution+, Height Adjustable |
| Stand Tilt | -5º~20º |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















