






LG UltraFine 27UP850K-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor
$327.99 • View Prices • By LG
LG UltraFine 27UP850K-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include USB-C, 2 x HDMI, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG UltraFine 27UP850K-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States is $327.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1200:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI
LG UltraFine 27UP850K-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 45.72 mmSlim
- 4.08 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI, 1 x Display Port v1.4
LG UltraFine 27UP850K-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
LG UltraFine 27UP850K-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor Price History
You can check the price history of LG UltraFine 27UP850K-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor below. The current price is $327.99. Over the past month, there has been a increase of $1 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs LG 24GS60F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor
LG UltraWide 34WQ650-W 34 inch Full HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27WQ3B 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G6 LS27DG600SUXEN 27 inch Quad HD Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming MonitorLG UltraFine 27UP850K-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | UltraFine |
| Model | 27UP850K-W |
| Dimensions | 614.68 x 363.22 x 45.72 mm |
| Depth with Stand | 238.76 mm |
| Height with Stand | 568.96 mm |
| Weight | 4.08 kg |
| Weight with Stand | 5.9 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Safe, Reader Mode, HDR10 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 320 nits (Min), 400 nits (Typ) |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB Type-A (Downstream), 1 x USB Type-C (90W Power Delivery) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI Port |
Extra
| Other Features | Black Stabilizer, Color Weakness Mode, Dynamic Action Sync, Factory Calibration, HDR Effect, H/W Calibration (True Color Pro), Super Resolution+ |
| Stand Tilt | Yes |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















