




LG UltraFine 32UR500K-B 32 inch Ultra HD 4K Monitor
$249.99 • View Prices • By LG
LG UltraFine 32UR500K-B 32 inch Ultra HD 4K Monitor is a 31.5 in VA Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 4 ms response time. Notable features include 2 x HDMI, 1 x DisplayPort, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG UltraFine 32UR500K-B 32 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States is $249.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 31.5 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port
- 2 x HDMI
- 3 Year Warranty
LG UltraFine 32UR500K-B 32 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 45.72 mmSlim
- 5.22 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 31.5 inchesLarge
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 4 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 2 x HDMI, 1 x Display Port
- Speaker Inbuilt
LG UltraFine 32UR500K-B 32 inch Ultra HD 4K Monitor Prices
6% (price dropped by $15 in one month)
LG UltraFine 32UR500K-B 32 inch Ultra HD 4K Monitor Price History
You can check the price history of LG UltraFine 32UR500K-B 32 inch Ultra HD 4K Monitor below. The current price is $249.99. Over the past month, there has been a decrease of $15 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
HP E27 G5 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sw 27 inch Full HD Monitor
LG UltraWide 34WR50QK-B 34 inch WQHD Curved Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249Q3A 24 inch Full HD MonitorLG UltraFine 32UR500K-B 32 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | 32UR500K-B |
| Dimensions | 713.74 x 419.1 x 45.72 mm |
| Depth with Stand | 223.52 mm |
| Height with Stand | 513.08 mm |
| Weight | 5.22 kg |
| Weight with Stand | 6.21 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Flicker Free, HDR10 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 200 nits (Min), 250 nits (Typ) |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 90% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port |
| HDMI | 2 x HDMI Port |
Extra
| Other Features | Black Stabilizer, Color Weakness Mode, Dual Controller, Dynamic Action Sync, OnScreen Control (OSC), Reader Mode |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















