



LG UltraGear 27GL650F 27 Full HD IPS Gaming Monitor
$180.36 • View Prices • By LG
LG UltraGear 27GL650F 27 Full HD IPS Gaming Monitor price in United States starts from $180.36.
- Share
$180.36
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 3D Support
- Display Port
- HDMI
- Plug And Play
LG UltraGear 27GL650F 27 Full HD IPS Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 45.7 mmSlim
- 4.5 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 144 Hz Refresh Rate
- 16:09 Aspect Ratio
Connectivity
- HDMI, Display Port, Audio Out
LG UltraGear 27GL650F 27 Full HD IPS Gaming Monitor Price History
You can check the price history of LG UltraGear 27GL650F 27 Full HD IPS Gaming Monitor below. The current price is $17,346. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey G7 G75F LS37FG75DENXZA 37 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI MAG 321CUPDF 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
LG UltraGear 32GP750-B 32 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG 27UK850-W 27-inch Ultra HD 4K MonitorLG UltraGear 27GL650F 27 Full HD IPS Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | 27GL650F |
| Dimensions | 614.6 x 365.7 x 45.7 mm |
| Depth with Stand | 274.3 mm |
| Height with Stand | 574 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Weight with Stand | 6.4 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Anti Glare Screen | No |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 144 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 400cd (typ) / 320cd (Min) |
| Backlight | LED Backlit Backlight |
| 3D | Yes |
| Color Gamut | 99 % |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Display Port | Display Port |
| HDMI | HDMI Port |
| DVI | No |
| Audio In | No |
| Audio Out | Yes |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand, Power Adapter & Cable, Display Port Cable |
| Other Features | Radeon FreeSync, Black Stabilizer, Dynamic Action Sync, Crosshair, Flicker Safe, Smart Energy Saving, Reader Mode, Color Calibrated, On Screen Control (OSC), HDR10, 1ms Motion Blur Reduction |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm mm |
| Plug and Play | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













