




LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor
$199 • View Prices • By LG
LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor is a 31.5 in Curved VA Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 180 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI, 1 x DisplayPort v1.4 and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor price in United States is $199. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 31.5 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI
- 1 Year Warranty
LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 111.9 mmThick
- 4.6 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 31.5 inchesLarge
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 1 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI, 1 x Display Port v1.4
LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor Prices
7% (price dropped by $14 in one month)
LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor Price History
You can check the price history of LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor below. The current price is $199. Over the past month, there has been a decrease of $14 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279QM 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACDNG 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
HP E27 G5 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sw 27 inch Full HD MonitorLG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | 32GS60QC-B |
| Dimensions | 699.9 x 421.2 x 111.9 mm |
| Depth with Stand | 226.5 mm |
| Height with Stand | 508.1 mm |
| Weight | 4.6 kg |
| Weight with Stand | 5.9 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Flicker Safe, HDR Effect, HDR10, 1000R Curvature |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 cd/m² (Min), 300 cd/m² (Typ) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI Port |
Extra
| Other Features | Auto Input Switch, Black Stabilizer, Color Weakness Mode, Crosshair, Dynamic Action Sync, FPS Counter, OnScreen Control (OSC), Reader Mode, Smart Energy Saving, User Define Key, VESA Adaptive-Sync (Display Port) |
| Stand Tilt | Yes |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















