






LG Ultragear 34GP63A-B 34 inch Quad HD Curved Monitor
$345.98 • View Prices • By LG
LG Ultragear 34GP63A-B 34 inch Quad HD Curved Monitor is a 34 in Curved VA Monitor. It has a 3440 x 1440 pixels (WQHD) resolution and a 160 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG Ultragear 34GP63A-B 34 inch Quad HD Curved Monitor price in United States is $345.98. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 34 in Display
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
LG Ultragear 34GP63A-B 34 inch Quad HD Curved Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 91.5 mmThick
- 5.8 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 34 inchesLarge
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)Good
- ~ 110 PPIHigh
- 5 ms Response Time
- 160 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
LG Ultragear 34GP63A-B 34 inch Quad HD Curved Monitor Prices
9% (price increased by $30 in one month)
LG Ultragear 34GP63A-B 34 inch Quad HD Curved Monitor Price History
You can check the price history of LG Ultragear 34GP63A-B 34 inch Quad HD Curved Monitor below. The current price is $345.98. Over the past month, there has been a increase of $30 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
LG UltraGear 32GP750-B 32 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG 27UK850-W 27-inch Ultra HD 4K Monitor
HP Series 5 527sa 27 inch Full HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming MonitorLG Ultragear 34GP63A-B 34 inch Quad HD Curved Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | Ultragear |
| Model | 34GP63A-B |
| Dimensions | 809 x 358.9 x 91.5 mm |
| Depth with Stand | 312 mm |
| Height with Stand | 572.9 mm |
| Weight | 5.8 kg |
| Weight with Stand | 7.9 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 34 inches |
| PPI | ~ 110 PPI |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1800R Curvature, Flicker Safe, Black Stabilizer, HDR 10, Motion Blur Reduction Technology |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels (WQHD) |
| Max Refresh Rate | 160 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 240 nits (Min), 300 nits (Typ) |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 7W |
Extra
| Other Features | Dynamic Action Sync, Reader Mode, Dual Controller, On Screen Control (OSC), Auto Input Switch, Smart Energy Saving, Motion Blur Reduction Tech |
| Stand Tilt | -5˚~15˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















