






LG UltraWide 29WP60G-B 29 inch Full HD Monitor
$441.9 • View Prices • By LG
LG UltraWide 29WP60G-B 29 inch Full HD Monitor is a 29 in IPS Monitor. It has a 2560 x 1080 pixels (WFHD) resolution and a 75 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 1 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG UltraWide 29WP60G-B 29 inch Full HD Monitor price in United States is $441.9. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 29 in Display
- 2560 x 1080 pixels (WFHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 700:1 (Min.), 1000:1 (Typ.) Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI v2.0
LG UltraWide 29WP60G-B 29 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 76.9 mmThick
- 4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 29 inchesLarge
- 2560 x 1080 pixels (WFHD)Poor
- 1 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
LG UltraWide 29WP60G-B 29 inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
LG UltraWide 29WP60G-B 29 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of LG UltraWide 29WP60G-B 29 inch Full HD Monitor below. The current price is $441.9. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sw 27 inch Full HD Monitor
MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27WQ3B 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming MonitorLG UltraWide 29WP60G-B 29 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | Ultrawide |
| Model | 29WP60G-B |
| Dimensions | 688.5 x 313.4 x 76.9 mm |
| Depth with Stand | 224.8 mm |
| Height with Stand | 406.8 mm |
| Weight | 4 kg |
| Weight with Stand | 4.8 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 29 inches |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR 10, Flicker Safe |
| Resolution | 2560 x 1080 pixels (WFHD) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 700:1 (Min.), 1000:1 (Typ.) |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 200cd/m² (Min), 250cd/m² (Typ) |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | sRGB 99% (CIE1931) |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DisplayPort) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Other Features | Auto Input Switch, Smart Energy Saving, Color Calibrated, Super Resolution+, Reader Mode, Black Stabilizer |
| Stand Tilt | -5°~15° |
| Wall Mounting | 100 X 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















