






LG UltraWide 29WQ600-W 29 inch Full HD Monitor
$199.99 • Out Of Stock • By LG
LG UltraWide 29WQ600-W 29 inch Full HD Monitor is a 29 in IPS LED Monitor. It has a 2560 x 1080 pixels (WFHD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$199.99
Search
LG UltraWide 29WQ600-W 29 inch Full HD Monitor price in United States is $199.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 29 in Display
- 2560 x 1080 pixels (WFHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 700:1 (Min), 1000:1 (Typ) Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI
- Anti Glare
OUT OF STOCK
LG UltraWide 29WQ600-W 29 inch Full HD Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 76.9 mmThick
- 4.2 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 29 inchesLarge
- 2560 x 1080 pixels (WFHD)Average
- 5 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI, 1 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
LG UltraWide 29WQ600-W 29 inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G6 LS27DG600SUXEN 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor
LG 27U631A-B 27 inch Quad HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD MonitorLG UltraWide 29WQ600-W 29 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | UltraWide |
| Model | 29WQ600-W |
| Dimensions | 688.5 x 313.4 x 76.9 mm |
| Depth with Stand | 209.4 mm |
| Height with Stand | 406.6 mm |
| Weight | 4.2 kg |
| Weight with Stand | 4.7 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 29 inches |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR 10, Flicker safe, Reader Mode, Super Resolution+, Black Stabilizer |
| Display Type | LED |
| Resolution | 2560 x 1080 pixels (WFHD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 700:1 (Min), 1000:1 (Typ) |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 200 cd/m² (Min), 250 cd/m² (Typ) |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | sRGB 99% (CIE1931) |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI Port |
Input
| Speakers | 2 x 7W |
Extra
| Other Features | Auto Input Switch, Color Weakness, Smart Energy Saving, Dynamic Action Sync, Crosshair, Reader Mode, Super Resolution+, Motion Blur Reduction Tech |
| Stand Tilt | -5°~15° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















