




MarQ by Flipkart 27FHDMEQNNXO 27 inch Full HD Monitor
$73.97 • View Prices • By MarQ
MarQ by Flipkart 27FHDMEQNNXO 27 inch Full HD Monitor price in United States starts from $73.97.
- Share
$73.97
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- Flat Monitor
- 1 x HDMI
- Anti Glare
- 1 Year Warranty
MarQ by Flipkart 27FHDMEQNNXO 27 inch Full HD Monitor Specs
General
- LCD Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 47 mmAverage
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesLargest
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x HDMI, VGA, Audio In, Audio Out
- Speaker Inbuilt
MarQ by Flipkart 27FHDMEQNNXO 27 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of MarQ by Flipkart 27FHDMEQNNXO 27 inch Full HD Monitor below. The current price is $7,099. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

MarQ by Flipkart 27FHDMEQNNXO 27 inch Full HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD Monitor
MarQ by Flipkart 27FHDMEQNNXO 27 inch Full HD Monitor vs BenQ GW2791 27 inch Full HD Monitor
MarQ by Flipkart 27FHDMEQNNXO 27 inch Full HD Monitor vs Zebronics Zeb-A27FHD 27 inch Full HD Monitor
MarQ by Flipkart 27FHDMEQNNXO 27 inch Full HD Monitor vs Acer KA270 P6 27 inch Full HD Monitor
MarQ by Flipkart 27FHDMEQNNXO 27 inch Full HD Monitor vs Lenovo D27-30 27-inch Full HD Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming MonitorMarQ by Flipkart 27FHDMEQNNXO 27 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | 27FHDMEQNNXO |
| Dimensions | 614 x 363 x 47 mm |
| Depth with Stand | 170 mm |
| Height with Stand | 480 mm |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, Wide Viewing Angle, Tear Free Motion |
| Display Type | LCD |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Adaptive Sync | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Audio In | Yes |
| Audio Out | Yes |
Input
| Speakers | 2W Speaker |
Extra
| Sales Package | 1 Monitor, Stand, Base, HDMI Cable, Power Adapter, User Manual |
| Other Features | Eye Protect Plus Technology, Metal Stand |
| Stand Tilt | -5°~15° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














