




MSI G255F 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
$198.76 • View Prices • By MSI
MSI G255F 24.5 inch Full HD Gaming Monitor is a 24.5 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 180 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0b, 1 x DisplayPort v1.2a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI G255F 24.5 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $198.76. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 24.5 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2a
- 2 x HDMI v2.0b
- Anti Glare
MSI G255F 24.5 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 66.4 mmThick
- 2.87 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 24.5 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0b, 1 x Display Port v1.2a
MSI G255F 24.5 inch Full HD Gaming Monitor Prices
3% (price increased by $5 in one month)
MSI G255F 24.5 inch Full HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of MSI G255F 24.5 inch Full HD Gaming Monitor below. The current price is $198.76. Over the past month, there has been a increase of $5 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs AOC CQ27G4H 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
LG UltraWide 34WR50QK-B 34 inch WQHD Curved Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 24GN60R 24 inch Full HD Gaming Monitor
LG UltraGear 32GP750-B 32 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG 27UK850-W 27-inch Ultra HD 4K MonitorMSI G255F 24.5 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | G255F |
| Dimensions | 557.1 x 326.9 x 66.4 mm |
| Depth with Stand | 220.1 mm |
| Height with Stand | 418.5 mm |
| Weight | 2.87 kg |
| Weight with Stand | 3.24 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, Less Blue Light |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 78% DCI-P3, 99% sRGB, 82% Adobe RGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0b Port |
Extra
| Other Features | Night Vision, Frameless Design, Wide Color Gamut |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















