





MSI G32C4X 32 Inch Full HD Curved Gaming Monitor
$241.88 • View Prices • By MSI
MSI G32C4X 32 Inch Full HD Curved Gaming Monitor is a 31.5 in Curved VA Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 250 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.2a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI G32C4X 32 Inch Full HD Curved Gaming Monitor price in United States is $241.88. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 31.5 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- Curved Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2a
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
MSI G32C4X 32 Inch Full HD Curved Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 92 mmThick
- 5.5 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 31.5 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 1 ms Response Time
- 250 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2a
MSI G32C4X 32 Inch Full HD Curved Gaming Monitor Prices
1% (price dropped by $1 in one month)
MSI G32C4X 32 Inch Full HD Curved Gaming Monitor Price History
You can check the price history of MSI G32C4X 32 Inch Full HD Curved Gaming Monitor below. The current price is $241.88. Over the past month, there has been a decrease of $1 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Gigabyte M32U 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI 322URDF E16 32 inch Ultra HD 4K Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 274URDFW E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming MonitorMSI G32C4X 32 Inch Full HD Curved Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | G32C4X |
| Dimensions | 709.4 x 429.3 x 92 mm |
| Depth with Stand | 248.7 mm |
| Height with Stand | 509.4 mm |
| Weight | 5.5 kg |
| Weight with Stand | 6.3 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1500R Curvature, HDR Ready, Anti-Flicker and Less Blue Light |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 250 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Adaptive Sync | Yes |
| Color Gamut | 91.1% DCI-P3, 114.8% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Power cord, Power adapter, Quick start guide, HDMI Cable, Warranty Card |
| Other Features | Wide Color Gamut, Frameless Design, Smart Crosshair, Night Vision |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















