




MSI MAG 272UP QD-OLED X24 26.5-inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
$729.99 • View Prices • By MSI
MSI MAG 272UP QD-OLED X24 26.5-inch Ultra HD 4K Gaming Monitor is a 26.5 in Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 240 Hz refresh rate. It has a 0.03 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI MAG 272UP QD-OLED X24 26.5-inch Ultra HD 4K Gaming Monitor price in United States is $729.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 26.5 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1500000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4a
- 2 x HDMI v2.1
MSI MAG 272UP QD-OLED X24 26.5-inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 69.15 mmAverage
- 3 Year Warranty
Display
- QD-OLED Panel
- 26.5 inchesSmall
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- 0.03 ms Response Time
- 240 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4a
MSI MAG 272UP QD-OLED X24 26.5-inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Prices
1% (price increased by $4 in one month)
MSI MAG 272UP QD-OLED X24 26.5-inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Price History
You can check the price history of MSI MAG 272UP QD-OLED X24 26.5-inch Ultra HD 4K Gaming Monitor below. The current price is $729.99. Over the past month, there has been a increase of $4 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 274URDFW E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
LG 27U631A-B 27 inch Quad HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249Q3A 24 inch Full HD MonitorMSI MAG 272UP QD-OLED X24 26.5-inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | MAG 272UP QD-OLED X24 |
| Dimensions | 610.31 x 356.4 x 69.15 mm |
| Depth with Stand | 241.9 mm |
| Height with Stand | 532.03 mm |
| Weight with Stand | 8 kg |
| Panel Type | QD-OLED |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 26.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | VESA DisplayHDR True Black 400 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 1500000:1 |
| Response Time | 0.03 ms |
| Brightness | 250 nits, 450 nits (HDR), 1000 nits (Peak) |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 98% Adobe RGB, 99% DCI-P3, 138% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DisplayPort, 15W Power Delivery) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, 1 x DisplayPort Cable (1.4a), 1 x HDMI (2.1), 1 x Power Cord (C13), 1 x Quick Guide, 4 x VESA Wall Mount Screw, 1 x Fiber Cloth |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















