




MSI MAG 274UPDF E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
$449.99 • View Prices • By MSI
MSI MAG 274UPDF E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution. It has a 0.5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI MAG 274UPDF E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor price in United States is $449.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4a
- 2 x HDMI v2.1
MSI MAG 274UPDF E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 68.77 mmAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 0.5 ms Response Time
- Normal: 160Hz Dual Mode: 320Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4a
MSI MAG 274UPDF E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
MSI MAG 274UPDF E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Price History
You can check the price history of MSI MAG 274UPDF E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor below. The current price is $449.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 274URDFW E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
Alienware AW2524H 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD MonitorMSI MAG 274UPDF E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | MAG 274UPDF E16M |
| Dimensions | 613.1 x 375.31 x 68.77 mm |
| Depth with Stand | 227.9 mm |
| Height with Stand | 423.53 mm |
| Weight with Stand | 7.5 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | VESA DisplayHDR 1000 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | Normal: 160Hz Dual Mode: 320Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 0.5 ms |
| Brightness | 400 cd/m² (SDR), 1000 cd/m² (HDR, Peak) |
| Backlight | Mini-LED (1152 Zones) |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 100% Adobe RGB, 98% DCI-P3, 143% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DisplayPort, Power Delivery) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, 1 x DP Cable (1.4a), 1 x Power Cord (C5), 1 x AC Adaptor, 1 x Quick Guide, 4 x VESA Wall Mount Screw |
| Other Features | Frameless Design, PIP / PBP Function, Height Adjustable, Swivel & Pivot Support |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















