




MSI MAG 274QRFW X32 27 inch Quad HD Gaming Monitor
$299.99 • View Prices • By MSI
MSI MAG 274QRFW X32 27 inch Quad HD Gaming Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 320 Hz refresh rate. It has a 0.5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI MAG 274QRFW X32 27 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States is $299.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4a
- 2 x HDMI v2.1
- Anti Glare
MSI MAG 274QRFW X32 27 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 69.8 mmThick
- 3.95 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 0.5 ms Response Time
- 320 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4a
MSI MAG 274QRFW X32 27 inch Quad HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
MSI MAG 274QRFW X32 27 inch Quad HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of MSI MAG 274QRFW X32 27 inch Quad HD Gaming Monitor below. The current price is $299.99. Over the past month, there has been a increase of $1 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI 322URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
Asus TUF Gaming VG249Q3A 24 inch Full HD Monitor vs LG 24GS60F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorMSI MAG 274QRFW X32 27 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | MAG 274QRFW X32 |
| Dimensions | 613.5 x 362.5 x 69.8 mm |
| Depth with Stand | 196.5 mm |
| Height with Stand | 402.1 mm |
| Weight | 3.95 kg |
| Weight with Stand | 6.05 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | VESA DisplayHDR 400 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 320 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 0.5 ms |
| Brightness | 300 nits (SDR), 400 nits (HDR) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 97% Adobe RGB, 97% DCI-P3, 129% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, 1x DisplayPort Cable (1.4a), 1x Power Cord (C13), 1x Quick Guide, 4x Stand Screw |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















