



Asus ROG Swift PG65UQ 65 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
$7,886.78 • View Prices • By Asus
Asus ROG Swift PG65UQ 65 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor is a 64.5 in VA Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 144 Hz refresh rate. It has a 4 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 4 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus ROG Swift PG65UQ 65 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor price in United States is $7,886.78. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 64.5 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- Flat Monitor
- 4000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 4 x HDMI v2.0
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
Asus ROG Swift PG65UQ 65 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 64.5 inchesLargest
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 4 ms Response Time
- 144 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- G-Sync
Connectivity
- 4 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
Asus ROG Swift PG65UQ 65 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Prices
2% (price dropped by $147 in one month)
Asus ROG Swift PG65UQ 65 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Asus ROG Swift PG65UQ 65 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor below. The current price is $7,886.78. Over the past month, there has been a decrease of $147 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Samsung ViewFinity UR59C LU32R591CWNXZA 32 inch Ultra HD 4K Curved Monitor vs Asus ROG Strix XG32WCS 32 inch Quad HD Gaming Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming MonitorAsus ROG Swift PG65UQ 65 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | PG65UQ |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 64.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 144 Hz |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 1000 nits |
| Adaptive Sync | Yes, G-Sync |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.0 Type-A |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 4 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 15W |
Extra
| Wall Mounting | 400 x 400 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















