




MSI MAG 275CQF E18 27 inch Quad HD Gaming Monitor
$169.99 • View Prices • By MSI
MSI MAG 275CQF E18 27 inch Quad HD Gaming Monitor is a 27 in Curved VA Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 180 Hz refresh rate. It has a 0.5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0b, 1 x DisplayPort v1.4a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI MAG 275CQF E18 27 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States is $169.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 5000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4a
- 2 x HDMI v2.0b
- Anti Glare
MSI MAG 275CQF E18 27 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 101.8 mmThick
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Good
- 0.5 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0b, 1 x Display Port v1.4a
MSI MAG 275CQF E18 27 inch Quad HD Gaming Monitor Prices
5% (price dropped by $9 in one month)
MSI MAG 275CQF E18 27 inch Quad HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of MSI MAG 275CQF E18 27 inch Quad HD Gaming Monitor below. The current price is $169.99. Over the past month, there has been a decrease of $9 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 321URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G6 LS27DG600SUXEN 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming MonitorMSI MAG 275CQF E18 27 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | MAG 275CQF E18 |
| Dimensions | 611.5 x 366.1 x 101.8 mm |
| Depth with Stand | 249.7 mm |
| Height with Stand | 439.1 mm |
| Weight with Stand | 4.6 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1500R Curvature, HDR Ready |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 5000:1 |
| Response Time | 0.5 ms |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 90% Adobe RGB, 94% DCI-P3, 136% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0b Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, 1x DisplayPort cable (1.4a), 1x Power Cord (C13), 1x Quick Guide |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















