




MSI MAG 32CQ6F 32 inch Quad HD Gaming Monitor
$239.99 • View Prices • By MSI
MSI MAG 32CQ6F 32 inch Quad HD Gaming Monitor is a 31.5 in Curved VA Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 180 Hz refresh rate. It has a 0.5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0b, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI MAG 32CQ6F 32 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States is $239.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 31.5 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 3500:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0b
- Anti Glare
MSI MAG 32CQ6F 32 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 107.2 mmThick
- 4.8 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 31.5 inchesLarge
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 0.5 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0b, 1 x Display Port v1.4
MSI MAG 32CQ6F 32 inch Quad HD Gaming Monitor Prices
2% (price increased by $4 in one month)
MSI MAG 32CQ6F 32 inch Quad HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of MSI MAG 32CQ6F 32 inch Quad HD Gaming Monitor below. The current price is $239.99. Over the past month, there has been a increase of $4 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 274URDFW E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
HP E27 G5 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sw 27 inch Full HD MonitorMSI MAG 32CQ6F 32 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | MAG 32CQ6F |
| Dimensions | 709.4 x 419.1 x 107.2 mm |
| Depth with Stand | 249.8 mm |
| Height with Stand | 507.2 mm |
| Weight | 4.8 kg |
| Weight with Stand | 5.3 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1500R Curvature, HDR Ready |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 3500:1 |
| Response Time | 0.5 ms |
| Brightness | 400 nits |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 78% DCI-P3, 101% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0b Port |
Extra
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















