




MSI MAG 341CQP QD-OLED 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor
$629.99 • Out Of Stock • By MSI
MSI MAG 341CQP QD-OLED 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor is a 34 in Curved Monitor. It has a 3440 x 1440 pixels (WQHD) resolution and a 175 Hz refresh rate. It has a 0.03 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$629.99
Search
MSI MAG 341CQP QD-OLED 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor price in United States is $629.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 34 in Display
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 1500000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4a
- 2 x HDMI v2.1
OUT OF STOCK
MSI MAG 341CQP QD-OLED 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 130 mmThick
- 6.67 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- QD-OLED Panel
- 34 inchesLarge
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)Average
- 0.03 ms Response Time
- 175 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium Pro
Connectivity
- 3 x USB 2.0, 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4a
MSI MAG 341CQP QD-OLED 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279QM 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACDNG 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 274URDFW E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming MonitorMSI MAG 341CQP QD-OLED 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | MAG 341CQP QD-OLED |
| Dimensions | 812 x 361 x 130 mm |
| Depth with Stand | 318 mm |
| Height with Stand | 427 mm |
| Weight | 6.67 kg |
| Weight with Stand | 8.8 kg |
| Panel Type | QD-OLED |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 34 inches |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1800R Curvature, DisplayHDR True Black 400 |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels (WQHD) |
| Max Refresh Rate | 175 Hz |
| Contrast Ratio | 1500000:1 |
| Response Time | 0.03 ms |
| Brightness | 250 nits (SDR), 1000 nits (HDR) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium Pro |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 99.3% DCI-P3, 139.1% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DisplayPort, 15W Power Delivery), 2 x USB 2.0 Type-A (Downstream), 1 x USB 2.0 Type-B (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Other Features | Framelsss Design, QD Premium Color, KVM, Console Mode, Gaming Intelligence App |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















