




MSI MAG 342CQR E2 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor
$580.76 • View Prices • By MSI
MSI MAG 342CQR E2 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor is a 34 in Curved VA Monitor. It has a 3440 x 1440 pixels (WQHD) resolution and a 180 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0b, 1 x DisplayPort v1.4a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI MAG 342CQR E2 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor price in United States is $580.76. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 34 in Display
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 3000:1 (Typ), 100000000:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4a
- 2 x HDMI v2.0b
- Anti Glare
MSI MAG 342CQR E2 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 119.67 mmThick
- 5.4 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 34 inchesLarge
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)Average
- 1 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0b, 1 x Display Port v1.4a
MSI MAG 342CQR E2 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
MSI MAG 342CQR E2 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor Price History
You can check the price history of MSI MAG 342CQR E2 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor below. The current price is $580.76. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
LG UltraWide 34WR50QK-B 34 inch WQHD Curved Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDM 27 inch Quad HD Gaming MonitorMSI MAG 342CQR E2 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | MAG 342CQR E2 |
| Dimensions | 808.6 x 363.95 x 119.67 mm |
| Depth with Stand | 269.97 mm |
| Height with Stand | 513.97 mm |
| Weight | 5.4 kg |
| Weight with Stand | 6.95 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 34 inches |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1500R Curvature, HDR Ready |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels (WQHD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 (Typ), 100000000:1 (Dynamic) |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 93% Adobe RGB, 95% DCI-P3, 119% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0b Port |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















