




MSI Modern MD272UPHW 27 inch Ultra HD 4K Monitor
$279.99 • Out Of Stock • By MSI
MSI Modern MD272UPHW 27 inch Ultra HD 4K Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 4 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.0b, 1 x DisplayPort v1.4a, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$279.99
Search
MSI Modern MD272UPHW 27 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States is $279.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4a
- 2 x HDMI v2.0b
OUT OF STOCK
MSI Modern MD272UPHW 27 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 63.8 mmThick
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 4 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.0b, 1 x Display Port v1.4a
- Speaker Inbuilt
MSI Modern MD272UPHW 27 inch Ultra HD 4K Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Gigabyte M32U 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI 322URDF E16 32 inch Ultra HD 4K Monitor
Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor
MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWMG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G6 LS27DG600SUXEN 27 inch Quad HD Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming MonitorMSI Modern MD272UPHW 27 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Model | MD272UPHW |
| Dimensions | 613.5 x 362.3 x 63.8 mm |
| Weight with Stand | 6.55 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | VESA DisplayHDR 400 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 400 cd/m² |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 94% Adobe RGB, 97% DCI-P3, 124% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DisplayPort, 98W Power Delivery), 3 x USB 5Gbps Type-A, 1 x USB 5Gbps Type-B |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0b Port |
Input
| Speakers | 2 x 3W |
Extra
| Sales Package | Monitor, 1 x HDMI Cable (2.0), 1x Type-C Cable (3.2 Gen 1), 1x USB Type-B to A Cable (3.2 Gen 1), 1x Power Cord, 1x Quick Guide, 4x VESA Wall Mount Screw |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















