




MSI Modern MD272UPSW 27 inch Ultra HD 4K Smart Monitor
$302.49 • View Prices • By MSI
MSI Modern MD272UPSW 27 inch Ultra HD 4K Smart Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 4 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 1 x HDMI v2.0b, 1 x DisplayPort v1.4a, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Modern MD272UPSW 27 inch Ultra HD 4K Smart Monitor price in United States is $302.49. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4a
- 1 x HDMI v2.0b
MSI Modern MD272UPSW 27 inch Ultra HD 4K Smart Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 4 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.0b, 1 x Display Port v1.4a
- Ethernet (LAN), Wi-Fi, Bluetooth
- Speaker Inbuilt
MSI Modern MD272UPSW 27 inch Ultra HD 4K Smart Monitor Prices
8% (price increased by $24 in one month)
MSI Modern MD272UPSW 27 inch Ultra HD 4K Smart Monitor Price History
You can check the price history of MSI Modern MD272UPSW 27 inch Ultra HD 4K Smart Monitor below. The current price is $302.49. Over the past month, there has been a increase of $24 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming MonitorMSI Modern MD272UPSW 27 inch Ultra HD 4K Smart Monitor Full Specs
General
| Model | MD272UPSW |
| Depth with Stand | 413.4 mm |
| Height with Stand | 201.8 mm |
| Weight with Stand | 6.3 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR Ready |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 94% Adobe RGB, 98% DCI-P3, 127% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DisplayPort, 65W Power Delivery), 2 x USB 2.0 Type-A |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4a |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0b Port |
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes, Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
Input
| Speakers | 2 x 3W |
Extra
| Sales Package | Monitor, 1 x HDMI Cable (2.0b), 1 x USB Type-C Cable, 1 x Power Cord (C13), 1 x Quick Guide, 4 x VESA Wall Mount Screw, 1 x Remote Control |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, Google TV |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















