




MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
$799.99 • View Prices • By MSI
MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor is a 26.5 in Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 500 Hz refresh rate. It has a 0.03 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v2.1a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States is $799.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 26.5 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1500000:1 (Typ) Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v2.1a
- 2 x HDMI v2.1
MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 72.3 mmAverage
- 3 Year Warranty
Display
- QD-OLED Panel
- 26.5 inchesSmall
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Poor
- 0.03 ms Response Time
- 500 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 3 x USB 2.0, 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v2.1a
MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor below. The current price is $799.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 24GN60R 24 inch Full HD Gaming Monitor
LG UltraWide 34WQ650-W 34 inch Full HD Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved MonitorMSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | MPG 271QR QD-OLED X50 |
| Dimensions | 609.3 x 373.9 x 72.3 mm |
| Depth with Stand | 241.9 mm |
| Height with Stand | 416.1 mm |
| Weight with Stand | 8.4 kg |
| Panel Type | QD-OLED |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 26.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | DisplayHDR True Black 500 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 500 Hz |
| Contrast Ratio | 1500000:1 (Typ) |
| Response Time | 0.03 ms |
| Brightness | 515 nits (HDR), 1000 nits (Peak) |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 138% sRGB, 99% DCI-P3, 98% Adobe RGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DisplayPort, 98W Power Delivery), 2 x USB Type-A (5 Gbps), 1 x USB Type-B (5 Gbps) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v2.1a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, 1x HDMI Cable (2.1), 1x DisplayPort Cable (2.1a), 1x Power Cord (C13), 1x Quick Guide, 1x USB Type-B to A Cable, 4x VESA Wall Mount Screw, 1x Fiber Cloth, 1x Color Report |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, KVM Switch, Gaming Intelligence, Mystic Light, Console Mode |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















