




MSI MPG 272QRF X36 27 inch Quad HD Gaming Monitor
$559.99 • View Prices • By MSI
MSI MPG 272QRF X36 27 inch Quad HD Gaming Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 360 Hz refresh rate. It has a 0.5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI MPG 272QRF X36 27 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States is $559.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4a
- 2 x HDMI v2.1
- Anti Glare
MSI MPG 272QRF X36 27 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 75.1 mmThick
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 0.5 ms Response Time
- 360 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- NVIDIA G-SYNC Pulsar
Connectivity
- 1 x USB 2.0
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4a
MSI MPG 272QRF X36 27 inch Quad HD Gaming Monitor Prices
14% (price dropped by $78 in one month)
MSI MPG 272QRF X36 27 inch Quad HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of MSI MPG 272QRF X36 27 inch Quad HD Gaming Monitor below. The current price is $559.99. Over the past month, there has been a decrease of $78 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQL5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI 491CQPX 49 inch Dual QHD QD-OLED Gaming Monitor vs Samsung Odyssey G9 LS49CG954ENXZA 49 inch Dual Quad HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G6 LS27DG600SUXEN 27 inch Quad HD Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming MonitorMSI MPG 272QRF X36 27 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | MPG 272QRF X36 |
| Dimensions | 614.3 x 381.7 x 75.1 mm |
| Depth with Stand | 227.9 mm |
| Height with Stand | 422.2 mm |
| Weight with Stand | 6.4 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR Ready (HDR 10) |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 360 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 0.5 ms |
| Brightness | 400 nits (SDR), 500 nits (HDR) |
| Adaptive Sync | Yes, NVIDIA G-SYNC Pulsar |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 90% DCI-P3, 119% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 3 x USB Type-A, 1 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 3 x USB Type-A (5 Gbps), 1 x USB Type-B (5 Gbps), 1 x USB 2.0 Micro-B (for Firmware Update only) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, 1x DisplayPort Cable (1.4a), 1x HDMI Cable (2.1), 1x USB Type-B to A Cable, 1x USB Micro-B to Type-A Cable, 1x Power Cord (C5), 1x AC Adaptor, 1x Quick Guide, 4x VESA Wall Mount Screw |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















