




MSI MPG 321URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
$869 • View Prices • By MSI
MSI MPG 321URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor is a 31.5 in Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 240 Hz refresh rate. It has a 0.03 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI MPG 321URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States is $869. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 31.5 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1500000:1 (Typ) Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4a
- 2 x HDMI v2.1
MSI MPG 321URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 69 mmSlim
- 3 Year Warranty
Display
- QD-OLED Panel
- 31.5 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- 0.03 ms Response Time
- 240 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 3 x USB 2.0, 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4a
MSI MPG 321URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor Prices
3% (price increased by $29 in one month)
MSI MPG 321URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor Price History
You can check the price history of MSI MPG 321URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor below. The current price is $869. Over the past month, there has been a increase of $29 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACMS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GR83Q-B 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG249Q3A 24 inch Full HD Monitor vs LG UltraGear 24GN60R 24 inch Full HD Gaming Monitor
Samsung ViewFinity UR59C LU32R591CWNXZA 32 inch Ultra HD 4K Curved Monitor vs Asus ROG Strix XG32WCS 32 inch Quad HD Gaming MonitorMSI MPG 321URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Model | MPG 321URX QD-OLED |
| Dimensions | 718 x 418 x 69 mm |
| Depth with Stand | 242 mm |
| Height with Stand | 483 mm |
| Weight with Stand | 9.6 kg |
| Panel Type | QD-OLED |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | DisplayHDR True Black 400 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 1500000:1 (Typ) |
| Response Time | 0.03 ms |
| Brightness | 250 nits (SDR), 450 nits (HDR), 1000 nits (Peak) |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 97% Adobe RGB, 99% DCI-P3, 138% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DisplayPort, 90W Power Delivery), 2 x USB 2.0 Type-A (Downstream), 1 x USB 2.0 Type-B (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand, 1 x HDMI Cable (2.1), 1 x DisplayPort Cable (1.4a), 1 x Power Cord (C13), 1 x Quick Guide, 1 x USB Type-B to A Cable, 4 x VESA Wall Mount Screw |
| Other Features | Frameless Design, PiP/PbP Support, Height Adjustable. Swivel & Pivot Support |
| Stand Tilt | -5°~15° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















