




MSI MPG 346CQRF X24 34 inch UWQHD Gaming Monitor
$379.99 • Out Of Stock • By MSI
MSI MPG 346CQRF X24 34 inch UWQHD Gaming Monitor is a 34 in Curved VA Monitor. It has a 3440 x 1440 pixels (WQHD) resolution and a 240 Hz refresh rate. It has a 0.5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$379.99
Search
MSI MPG 346CQRF X24 34 inch UWQHD Gaming Monitor price in United States is $379.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 34 in Display
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 4000:1, 100000000:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4a
- 2 x HDMI v2.1
OUT OF STOCK
MSI MPG 346CQRF X24 34 inch UWQHD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 111.9 mmThick
- 1 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 34 inchesLarge
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)Average
- 0.5 ms Response Time
- 240 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 3 x USB 2.0, 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4a
MSI MPG 346CQRF X24 34 inch UWQHD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs LG Ultragear 27G411A-B 27 inch Full HD Gaming MonitorMSI MPG 346CQRF X24 34 inch UWQHD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | MPG 346CQRF X24 |
| Dimensions | 808 x 363.9 x 111.9 mm |
| Depth with Stand | 278.3 mm |
| Height with Stand | 537.9 mm |
| Weight with Stand | 7.9 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 34 inches |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1500R Curvature, HDR Ready, VESA DisplayHDR 400 |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels (WQHD) |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 4000:1, 100000000:1 (Dynamic) |
| Response Time | 0.5 ms |
| Brightness | 400 nits |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 85% Adobe RGB, 85% DCI-P3, 110% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C, 2 x USB 2.0 Type-A, 1 x USB 2.0 Type-B |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, 1 x HDMI Cable (2.1), 1 x DisplayPort Cable (1.4a), 1 x Power Cord (C13), 1 x Quick Guide, 1 x USB Type-C Cable, 1 x USB Type-B to A Cable, 4 x Stand Screw |
| Other Features | Console Mode, Frameless Design, PIP / PBP Function |
| Stand Tilt | -5°~15° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















