




MSI MPG ARTYMIS 273CQR 27 inch Quad HD Gaming Monitor
$375 • View Prices • By MSI
MSI MPG ARTYMIS 273CQR 27 inch Quad HD Gaming Monitor is a 27 in Curved VA Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 165 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.0b, 1 x DisplayPort v1.2a and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI MPG ARTYMIS 273CQR 27 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States is $375. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.2a
- 2 x HDMI v2.0b
MSI MPG ARTYMIS 273CQR 27 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 1 ms Response Time
- 165 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync Premium Pro
Connectivity
- 3 x USB 2.0, 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.0b, 1 x Display Port v1.2a
MSI MPG ARTYMIS 273CQR 27 inch Quad HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
MSI MPG ARTYMIS 273CQR 27 inch Quad HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of MSI MPG ARTYMIS 273CQR 27 inch Quad HD Gaming Monitor below. The current price is $375. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD MonitorMSI MPG ARTYMIS 273CQR 27 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | MPG ARTYMIS 273CQR |
| Depth with Stand | 260.9 mm |
| Height with Stand | 527.8 mm |
| Weight with Stand | 6.7 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 1000R Curvature, HDR400 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 165 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 550 nits (HDR Peak) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium Pro |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 88.71% DCI-P3, 111.49% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 1 x USB Type C, 2 x USB 2.0 Type A, 1 x USB 2.0 Type B |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0b Port |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Swivel Support, Frameless Design |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















