




MSI MPG ARTYMIS 273CQR QD 27 inch Quad HD Gaming Monitor
$429.99 • View Prices • By MSI
MSI MPG ARTYMIS 273CQR QD 27 inch Quad HD Gaming Monitor is a 27 in Curved VA Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 165 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.0b, 1 x DisplayPort v1.2a and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI MPG ARTYMIS 273CQR QD 27 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States is $429.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.2a
- 2 x HDMI v2.0b
MSI MPG ARTYMIS 273CQR QD 27 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 1 ms Response Time
- 165 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync Premium Pro
Connectivity
- 3 x USB 2.0, 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.0b, 1 x Display Port v1.2a
MSI MPG ARTYMIS 273CQR QD 27 inch Quad HD Gaming Monitor Prices
3% (price increased by $13 in one month)
MSI MPG ARTYMIS 273CQR QD 27 inch Quad HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of MSI MPG ARTYMIS 273CQR QD 27 inch Quad HD Gaming Monitor below. The current price is $429.99. Over the past month, there has been a increase of $13 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27WQ3B 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
MSI MPG 274URDFW E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor vs HP E27 G5 27 inch Full HD Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorMSI MPG ARTYMIS 273CQR QD 27 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | MPG ARTYMIS 273CQR QD |
| Depth with Stand | 260.9 mm |
| Height with Stand | 527.8 mm |
| Weight with Stand | 6.7 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 1000R Curvature, HDR400 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 165 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 400 nits (Typ.), 530 nits (HDR Peak) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium Pro |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 95% DCI-P3, 128% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 1 x USB Type C, 2 x USB 2.0 Type A, 1 x USB 2.0 Type B |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0b Port |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Swivel Support, Frameless Design |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















