





MSI Optix G272 27 Inch Full HD Gaming Monitor
$347.97 • View Prices • By MSI
MSI Optix G272 27 Inch Full HD Gaming Monitor is a 27 in IPS LED Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 144 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v1.4, 1 x DisplayPort v1.2a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Optix G272 27 Inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $347.97. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2a
- 2 x HDMI v1.4
- Anti Glare
MSI Optix G272 27 Inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- ~ 81 PPILowest
- 1 ms Response Time
- 144 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- NVIDIA G-Sync
Connectivity
- 2 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.2a
MSI Optix G272 27 Inch Full HD Gaming Monitor Prices
1% (price dropped by $3 in one month)
MSI Optix G272 27 Inch Full HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of MSI Optix G272 27 Inch Full HD Gaming Monitor below. The current price is $347.97. Over the past month, there has been a decrease of $3 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Compared With

LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG248QSG Ace 24 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming MonitorMSI Optix G272 27 Inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | Optix G272 |
| Depth with Stand | 228.2 mm |
| Height with Stand | 444.3 mm |
| Weight with Stand | 4.33 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 81 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free Technology, Low Blue Light, Gaming Mode, Night Vision |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 144 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, NVIDIA G-Sync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 92.4% DCI-P3, 120.3% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2a |
| HDMI | 2 x HDMI v1.4 Port |
Extra
| Other Features | Frameless Design, Wide Color Gamut |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















