




MSI Optix MAG274QRF-QD 27 inch Quad HD Gaming Monitor
$1,087.85 • Out Of Stock • By MSI
MSI Optix MAG274QRF-QD 27 inch Quad HD Gaming Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 165 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.0b, 1 x DisplayPort v1.2a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,087.85
Search
MSI Optix MAG274QRF-QD 27 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States is $1,087.85. The lowest price is available at Walmart.
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.2a
- 2 x HDMI v2.0b
OUT OF STOCK
MSI Optix MAG274QRF-QD 27 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Poor
- 1 ms Response Time
- 165 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- NVIDIA G-Sync Compatible, AMD FreeSync Premium
Connectivity
- 3 x USB 2.0, 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.0b, 1 x Display Port v1.2a
MSI Optix MAG274QRF-QD 27 inch Quad HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Compared With

LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs ViewSonic VX2776-SMHD 27 inch Full HD Monitor
MSI G32C4X 32 Inch Full HD Curved Gaming Monitor vs Samsung Odyssey G55C LS27CG552ENXZA 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
Samsung Odyssey G7 G75F LS37FG75DENXZA 37 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI MAG 321CUPDF 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming MonitorMSI Optix MAG274QRF-QD 27 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | Optix MAG274QRF-QD |
| Depth with Stand | 206.7 mm |
| Height with Stand | 532.7 mm |
| Weight with Stand | 6.05 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 165 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, NVIDIA G-Sync Compatible, AMD FreeSync Premium |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 97% DCI-P3, 147% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C, 2 x USB 2.0 Type A, 1 x USB 2.0 Type B |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0b Port |
Extra
| Other Features | Frameless Design, Height Adjustable, Swivel & Pivot Support |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















