




MSI Optix MAG301RF 29.5 inch UWFHD Monitor
$159.99 • Out Of Stock • By MSI
MSI Optix MAG301RF 29.5 inch UWFHD Monitor is a 29.5 in IPS Monitor. It has a 2560 x 1080 pixels (WFHD) resolution and a 200 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0b, 1 x DisplayPort v1.2a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$159.99
Search
MSI Optix MAG301RF 29.5 inch UWFHD Monitor price in United States is $159.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 29.5 in Display
- 2560 x 1080 pixels (WFHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2a
- 2 x HDMI v2.0b
- Anti Glare
OUT OF STOCK
MSI Optix MAG301RF 29.5 inch UWFHD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 29.5 inchesLarge
- 2560 x 1080 pixels (WFHD)Good
- 1 ms Response Time
- 200 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium
Connectivity
- 3 x USB 2.0
- 2 x HDMI v2.0b, 1 x Display Port v1.2a
MSI Optix MAG301RF 29.5 inch UWFHD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs LG Ultragear 27G411A-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming MonitorMSI Optix MAG301RF 29.5 inch UWFHD Monitor Full Specs
General
| Model | MAG301RF |
| Depth with Stand | 234 mm |
| Height with Stand | 399.2 mm |
| Weight with Stand | 7.25 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 29.5 inches |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Resolution | 2560 x 1080 pixels (WFHD) |
| Max Refresh Rate | 200 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 85% DCI-P3, 105% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 3 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 2 x USB 2.0 Type A (Downstream), 1 x USB 2.0 Type B (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0b Port |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, 5-way OSD Navigation Joystick, Frameless Design, Mystic Light, HDR Ready, Gaming OSD App |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















