






MSI Pro MP161 E2U 15.6 inch Full HD Portable Monitor
$93.99 • View Prices • By MSI
MSI Pro MP161 E2U 15.6 inch Full HD Portable Monitor is a 15.6 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 4 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x USB-C, 1 x HDMI v2.0b, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Pro MP161 E2U 15.6 inch Full HD Portable Monitor price in United States is $93.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 15.6 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 800:1 Contrast Ratio
- 2 x USB Type-C
- 1 x Mini HDMI v2.0b
- Anti Glare
MSI Pro MP161 E2U 15.6 inch Full HD Portable Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 15.6 inchesSmallest
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 4 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- 1 x Mini HDMI v2.0b
- Speaker Inbuilt
MSI Pro MP161 E2U 15.6 inch Full HD Portable Monitor Prices
6% (price dropped by $6 in one month)
MSI Pro MP161 E2U 15.6 inch Full HD Portable Monitor Price History
You can check the price history of MSI Pro MP161 E2U 15.6 inch Full HD Portable Monitor below. The current price is $93.99. Over the past month, there has been a decrease of $6 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Gigabyte M32U 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI 322URDF E16 32 inch Ultra HD 4K Monitor
Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQL5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249Q3A 24 inch Full HD MonitorMSI Pro MP161 E2U 15.6 inch Full HD Portable Monitor Full Specs
General
| Model | Pro MP161 E2U |
| Depth with Stand | 18.8 mm |
| Height with Stand | 233.84 mm |
| Weight with Stand | 0.75 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 53% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| USB Port Details | 2 x USB Type-C (DisplayPort, 15W Power Delivery) |
| HDMI | 1 x Mini HDMI v2.0b Port |
Input
| Speakers | 2 x 1.5W |
Extra
| Sales Package | 1 Monitor, 1 x L-Shaped Mini HDMI to HDMI cable, 1 x L-Shaped Type-C to Type-C cable, 1 x Protective Case, 1 x Quick Guide |
| Other Features | Built in Kick Stand, Ultra Slim, MSI Display Kit App, 1/4 inch Standard Tripod Socket, L-Shaped Cables, Landscape and Portrait Mode |
| Stand Tilt | 0°~180° |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















