





MSI Pro MP165 E6 15.6 inch Full HD Portable Monitor
$69.99 • View Prices • By MSI
MSI Pro MP165 E6 15.6 inch Full HD Portable Monitor is a 15.6 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 4 ms response time. Notable features include 2 x USB-C, 1 x HDMI v2.0b, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Pro MP165 E6 15.6 inch Full HD Portable Monitor price in United States is $69.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 15.6 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 2 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.0b
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
MSI Pro MP165 E6 15.6 inch Full HD Portable Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 15.6 inchesSmallest
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Best
- 4 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.0b
- Speaker Inbuilt
MSI Pro MP165 E6 15.6 inch Full HD Portable Monitor Prices
3% (price dropped by $2 in one month)
MSI Pro MP165 E6 15.6 inch Full HD Portable Monitor Price History
You can check the price history of MSI Pro MP165 E6 15.6 inch Full HD Portable Monitor below. The current price is $69.99. Over the past month, there has been a decrease of $2 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW2524H 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD Monitor
Samsung Odyssey OLED G6 LS27DG600SUXEN 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs AOC CQ27G4H 27 inch Quad HD Curved Gaming MonitorMSI Pro MP165 E6 15.6 inch Full HD Portable Monitor Full Specs
General
| Model | MP165 E6 |
| Depth with Stand | 13.85 mm |
| Height with Stand | 210.35 mm |
| Weight with Stand | 0.78 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | 1000:1 |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 49.51% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| USB Port Details | 2 x USB Type-C (DisplayPort, 15W Power Delivery) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0b Port |
Input
| Speakers | 2 x 1W |
Extra
| Sales Package | Monitor, 1 x L-shaped right angle HDMI cable, 1 x L-shaped right angle Type-C to Type-C cable, 1 x Type-A to Type-C cable, 1 x Protection Pouch, 1x Quick Guide |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















