




MSI PRO MP223 E2 21.45-Inch Full HD Monitor
$241.72 • Out Of Stock • By MSI
MSI PRO MP223 E2 21.45-Inch Full HD Monitor is a 21.45 in VA Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v1.4b, 1 x DisplayPort v1.2a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$241.72
Search
MSI PRO MP223 E2 21.45-Inch Full HD Monitor price in United States is $241.72. The lowest price is available at Walmart.
Features
- 21.45 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2a
- 1 x HDMI v1.4b
- Anti Glare
OUT OF STOCK
MSI PRO MP223 E2 21.45-Inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 21.45 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 1 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4b, 1 x Display Port v1.2a
MSI PRO MP223 E2 21.45-Inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
Samsung Odyssey G7 G75F LS37FG75DENXZA 37 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI MAG 321CUPDF 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming MonitorMSI PRO MP223 E2 21.45-Inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | PRO MP223 E2 |
| Depth with Stand | 182.1 mm |
| Height with Stand | 385.5 mm |
| Weight with Stand | 2.4 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 21.45 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Anti Flicker Panel, Low Blue Light |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2a |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand, Power Cord, Power Adapter, Quick Start Guide, HDMI Cable, Warranty Card |
| Other Features | MSI Display Kit, Accessory Slot Design, EyesErgo Technology |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















