




MSI PRO MP241 23.8 inch Full HD Monitor
$210.12 • Out Of Stock • By MSI
MSI PRO MP241 23.8 inch Full HD Monitor is a 23.8 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 7 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v1.4, Anti-Glare and VGA.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$210.12
Search
MSI PRO MP241 23.8 inch Full HD Monitor price in United States is $210.12. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI PRO MP241 23.8 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 7 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, VGA
MSI PRO MP241 23.8 inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG248QSG Ace 24 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 34GP63A-B 34 inch Quad HD Curved Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 271QPX QD-OLED 27 inch Quad HD Monitor
Asus TUF Gaming VG249Q3A 24 inch Full HD Monitor vs LG UltraGear 24GN60R 24 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 34GX900A-B 34 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DW 34 inch WQHD QD-OLED Gaming Monitor
Gigabyte M32U 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI 322URDF E16 32 inch Ultra HD 4K MonitorMSI PRO MP241 23.8 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | PRO MP241 |
| Depth with Stand | 180.8 mm |
| Height with Stand | 416.26 mm |
| Weight with Stand | 2.61 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 7 ms |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 102% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Extra
| Stand Tilt | -5°~15° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















