




MSI PRO MP242 24 inch Full HD IPS Monitor
$164.99 • Out Of Stock • By MSI
MSI PRO MP242 24 inch Full HD IPS Monitor is a 23.8 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 75 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v1.4, Anti-Glare, Built-in Speakers, VGA and Audio In.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$164.99
Search
MSI PRO MP242 24 inch Full HD IPS Monitor price in United States is $164.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI PRO MP242 24 inch Full HD IPS Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 5 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, VGA, Audio In, Audio Out
- Speaker Inbuilt
MSI PRO MP242 24 inch Full HD IPS Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD Monitor vs HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey G7 G75F LS37FG75DENXZA 37 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI MAG 321CUPDF 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDM 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey G7 G75F LS40FG75DENXZA 40 inch Ultra HD 4K Ultrawide Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming MonitorMSI PRO MP242 24 inch Full HD IPS Monitor Full Specs
General
| Series | Pro |
| Model | PRO MP242 |
| Depth with Stand | 219.7 mm |
| Height with Stand | 405.9 mm |
| Weight with Stand | 3.9 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99.1% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Audio In | Yes |
| Audio Out | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Other Features | Display Kit App, Flicker-free technology, Low Blue Light, Anti-theft stand lock slot - Kensington |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















