





MSI PRO MP243XWDE 23.8 inch Full HD Monitor
$396.89 • Out Of Stock • By MSI
MSI PRO MP243XWDE 23.8 inch Full HD Monitor is a 23.8 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v1.4, 1 x DisplayPort v1.2a, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$396.89
Search
MSI PRO MP243XWDE 23.8 inch Full HD Monitor price in United States is $396.89. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2a
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
OUT OF STOCK
MSI PRO MP243XWDE 23.8 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 1 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.2a
- Speaker Inbuilt
MSI PRO MP243XWDE 23.8 inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 321URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27WQ3B 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
Samsung Odyssey G7 G75F LS37FG75DENXZA 37 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI MAG 321CUPDF 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG32WCS 32 inch Quad HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDM 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI 491CQPX 49 inch Dual QHD QD-OLED Gaming Monitor vs Samsung Odyssey G9 LS49CG954ENXZA 49 inch Dual Quad HD Gaming MonitorMSI PRO MP243XWDE 23.8 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | PRO MP243XWDE |
| Depth with Stand | 181.14 mm |
| Height with Stand | 421.79 mm |
| Weight with Stand | 2.95 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, Low Blue Light |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 119% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2a |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Input
| Speakers | 2 x 3W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand, Power cord, Power adapter, Quick start guide, HDMI cable, Warranty Card |
| Other Features | Display Kit App, Tool-Free Design, Phone Holder |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















