





MSI PRO MP245PG E14 24 inch Full HD Monitor
$129.99 • View Prices • By MSI
MSI PRO MP245PG E14 24 inch Full HD Monitor is a 23.8 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 144 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.2a, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI PRO MP245PG E14 24 inch Full HD Monitor price in United States is $129.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1500:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2a
- 1 x HDMI v2.0
- Anti Glare
MSI PRO MP245PG E14 24 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 51.71 mmAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 144 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2a, VGA, Audio In
- Speaker Inbuilt
MSI PRO MP245PG E14 24 inch Full HD Monitor Prices
8% (price dropped by $11 in one month)
MSI PRO MP245PG E14 24 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of MSI PRO MP245PG E14 24 inch Full HD Monitor below. The current price is $129.99. Over the past month, there has been a decrease of $11 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD MonitorMSI PRO MP245PG E14 24 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | PRO MP245PG E14 |
| Dimensions | 539.36 x 314.67 x 51.71 mm |
| Depth with Stand | 226.93 mm |
| Height with Stand | 519.29 mm |
| Weight with Stand | 5.25 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Less Blue Light, Anti Flicker |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 144 Hz |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 85% Adobe RGB, 84% DCI-P3, 107% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2a |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
| Audio In | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Other Features | Eye-Q Check, EyesErgo, Kensington Lock, 5-Way Joystick, MSI Display Kit App Support, Height Adjustable, Swivel & Pivot Support |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















