



OnePlus X27 27 inch QHD LED Monitor
$219.42 • Out Of Stock • By OnePlus
OnePlus X27 27 inch QHD LED Monitor price in United States starts from $219.42.
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$219.42
Search
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07B Colors
- Flat Monitor
- 1 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
OnePlus X27 27 inch QHD LED Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 74 mmThick
- 5.6 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 1 ms Response Time
- 165 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium
Connectivity
- 3 x USB 3.0
- 1 x HDMI, 1 x Display Port v1.4
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs LG Ultragear 27G411A-B 27 inch Full HD Gaming MonitorOnePlus X27 27 inch QHD LED Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | X27 |
| Dimensions | 616 x 363 x 74 mm |
| Depth with Stand | 230 mm |
| Height with Stand | 524 mm |
| Weight | 5.6 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR Peak Brightness 400 nits |
| Display Type | LED |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 165 Hz |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 350 nits |
| Backlight | LED Backlit |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium |
| Number of Colors | 1.07B |
| Color Gamut | 95 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1 x USB-C (65W Power Delivery) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Audio Out | No |
Extra
| Sales Package | 1 Monitor, Adapter, Power Cable, HDMI Cable, DP Cable, Type C Cable, User Manual and Warranty Card, Base, Stand |
| Stand | Height-adjustable stand: 130mm |
| Stand Tilt | -5° to 21° |
| Wall Mounting | 7.5 x 7.5mm VESA Mount |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













