





Philips 49M2C8900 49 inch Dual QHD Curved Gaming Monitor
$1,306.27 • Coming Soon • By Philips
Philips 49M2C8900 49 inch Dual QHD Curved Gaming Monitor price in United States starts from $1,306.27.
- Share
This is an Upcoming Monitor.
Philips 49M2C8900 49 inch Dual QHD Cur… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Philips 49M2C8900 49 inch Dual QHD Cur… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- 48.9 in Display
- 5120 x 1440 pixels
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 15,000,000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
UPCOMING
Philips 49M2C8900 49 inch Dual QHD Curved Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 181 mmThick
- 10.82 kgHeaviest
Display
- QD-OLED Panel
- 48.9 inchesLarge
- 5120 x 1440 pixelsAverage
- ~ 108.77 PPILowest
- 0.03 ms Response Time
- 240 Hz Refresh Rate
- 32:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium Pro, NVIDIA G-Sync
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4, Audio Out
- Speaker Inbuilt
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G6 LS27DG600SUXEN 27 inch Quad HD Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming MonitorPhilips 49M2C8900 49 inch Dual QHD Curved Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | 49M2C8900 |
| Dimensions | 1195 x 369 x 181 mm |
| Depth with Stand | 359 mm |
| Height with Stand | 544 mm |
| Weight | 10.82 kg |
| Weight with Stand | 13.96 kg |
| Panel Type | QD-OLED |
| Form Factor | Curved |
Display
| Size | 48.9 inches |
| PPI | ~ 108.77 PPI |
| Aspect Ratio | 32:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1800R Curvature, Flicker-Free, Low Blue Light Mode, DisplayHDR True Black 400 |
| Resolution | 5120 x 1440 pixels |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 15,000,000:1 |
| Response Time | 0.03 ms |
| Brightness | 250 nits (SDR), 1000 nits (Peak) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium Pro, NVIDIA G-Sync |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 153.1% sRGB, 127.4% NTSC, 99% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 4 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DP Alt Mode, Power Delivery), 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream), 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream, BC 1.2), 1 x USB Type-B (Upstream) |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
| Audio Out | Yes |
Input
| Speakers | 7.5 W x 2 Tweeters, 7.5 W x 2 Woofers |
Extra
| Other Features | Easy Read, Low Input Lag, Height Adjustable |
| Stand Tilt | -5°~15° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| Plug and Play | Yes |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















