



Philips Evnia 27M2N5500 27 inch Quad HD Monitor
$271.64 • Coming Soon • By Philips
Philips Evnia 27M2N5500 27 inch Quad HD Monitor price in United States starts from $271.64.
- Share
This is an Upcoming Monitor.
Philips Evnia 27M2N5500 27 inch Quad H… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Philips Evnia 27M2N5500 27 inch Quad H… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1200:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
UPCOMING
Philips Evnia 27M2N5500 27 inch Quad HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 60 mmAverage
- 3.86 kgLight
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- ~ 108.79 PPILow
- 1 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Philips Evnia 27M2N5500 27 inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sw 27 inch Full HD Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249Q3A 24 inch Full HD MonitorPhilips Evnia 27M2N5500 27 inch Quad HD Monitor Full Specs
General
| Model | 27M2N5500 |
| Dimensions | 614 x 368 x 60 mm |
| Depth with Stand | 261 mm |
| Height with Stand | 519 mm |
| Weight | 3.86 kg |
| Weight with Stand | 5.68 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 108.79 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | DisplayHDR 400, Low Blue Light Mode, Flicker Free |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 350 cd/m² |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 125% sRGB, 93.5% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 4 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-B (Upstream), 4 x USB 3.2 Type-A (Downstream, 2 x Fast Charge BC 1.2) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor with Stand, Display port cable, HDMI cable and Power Cable |
| Stand Tilt | -5º~20º |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














