





Samsung Essential S3 LS27C330GAWXXL 27 inch Full HD Monitor
$130.59 • View Prices • By Samsung
Samsung Essential S3 LS27C330GAWXXL 27 inch Full HD Monitor price in United States starts from $130.59.
- Share
$130.59
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port
- 1 x HDMI
- 3 Year Warranty
Samsung Essential S3 LS27C330GAWXXL 27 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 54 mmThick
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 4 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x HDMI, 1 x Display Port
Samsung Essential S3 LS27C330GAWXXL 27 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Samsung Essential S3 LS27C330GAWXXL 27 inch Full HD Monitor below. The current price is $12,498. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Samsung Essential S3 LS27C330GAWXXL 27 inch Full HD Monitor vs Samsung M5 LS27BM500EW 27 inch Full HD Smart Monitor
Samsung Essential S3 LS27C330GAWXXL 27 inch Full HD Monitor vs Samsung Essential S4 LS27D400GAWXXL 27 inch Full HD Monitor
Samsung Essential S3 LS27C330GAWXXL 27 inch Full HD Monitor vs AOC 27B2H2 27 inch Full HD Monitor
Samsung Essential S3 LS27C330GAWXXL 27 inch Full HD Monitor vs Samsung LS24D300GAWXXL 24 inch Full HD Monitor
Samsung Essential S3 LS27C330GAWXXL 27 inch Full HD Monitor vs Lenovo L27i4A 27 inch Full HD Monitor
Samsung Essential S3 LS27C330GAWXXL 27 inch Full HD Monitor vs Samsung Essential S3 LS27C334GAWXXL 27 inch Full HD MonitorSamsung Essential S3 LS27C330GAWXXL 27 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | Vietnam |
| Series | Essential S3 |
| Model | LS27C330GAWXXL |
| Dimensions | 612 x 361 x 54 mm |
| Weight with Stand | 3.2 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Flicker Free |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-A (Service) |
| Display Port | 1 x Display Port |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
Extra
| Sales Package | 1 Monitor, Power Cable (1.5M), HDMI Cable, User Manual |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















