


Samsung M5 LS27BM500EW 27 inch Full HD Smart Monitor
$169.44 • View Prices • By Samsung
Samsung M5 LS27BM500EW 27 inch Full HD Smart Monitor price in United States starts from $169.44.
- Share
$169.44
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- Max 1B Colors
- Flat Monitor
- 3,000:1 Contrast Ratio
- 2 x HDMI v1.4
- Wi-Fi
- Bluetooth
Samsung M5 LS27BM500EW 27 inch Full HD Smart Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 41.8 mmSlim
- 3.6 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 4 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 2 x USB 2.0
- 2 x HDMI v1.4
- Wi-Fi, Bluetooth
- Speaker Inbuilt
Samsung M5 LS27BM500EW 27 inch Full HD Smart Monitor Price History
You can check the price history of Samsung M5 LS27BM500EW 27 inch Full HD Smart Monitor below. The current price is $15,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWMG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQL5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27WCS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming MonitorSamsung M5 LS27BM500EW 27 inch Full HD Smart Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | M5 |
| Model | LS27BM500EW |
| Dimensions | 615.5 x 367.9 x 41.8 mm |
| Depth with Stand | 193.5 mm |
| Height with Stand | 455.4 mm |
| Weight | 3.6 kg |
| Weight with Stand | 4.8 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 250 cd/㎡ (Min), 250 cd/㎡ (Typ) |
| Backlight | WLED |
| Number of Colors | Max 1B |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB 2.0 |
| Display Port | No |
| HDMI | 2 x HDMI v1.4 Port |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Extra
| Other Features | Eco Saving Plus,Eye Saver Mode, Flicker Free, Game Mode |
| Stand Tilt | -2.0°(±2.0°)~+22.0°(±2.0°) |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| Plug and Play | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












