






Samsung M8 LS32DM801UWXXL 32 inch Ultra HD 4K Smart Monitor
$523.5 • View Prices • By Samsung
Samsung M8 LS32DM801UWXXL 32 inch Ultra HD 4K Smart Monitor price in United States starts from $523.5.
- Share
$523.5
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 32 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1 B Colors
- Flat Monitor
- 3,000:1 (Static) Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.0
- Wi-Fi
Samsung M8 LS32DM801UWXXL 32 inch Ultra HD 4K Smart Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 24.5 mmSlim
- 4.2 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 32 inchesLarge
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- 4 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.0
- Wi-Fi, Bluetooth
- Speaker Inbuilt
Samsung M8 LS32DM801UWXXL 32 inch Ultra HD 4K Smart Monitor Price History
You can check the price history of Samsung M8 LS32DM801UWXXL 32 inch Ultra HD 4K Smart Monitor below. The current price is $50,099. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Samsung M8 LS32DM801UWXXL 32 inch Ultra HD 4K Smart Monitor vs Samsung M7 LS32DM700UWXXL 32 inch Ultra HD 4K Smart Monitor
Samsung M8 LS32DM801UWXXL 32 inch Ultra HD 4K Smart Monitor vs Samsung M9 M90SF LS32FM900SWXXL 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Smart Monitor
Samsung M8 LS32DM801UWXXL 32 inch Ultra HD 4K Smart Monitor vs LG 32SR75U 32 inch Ultra HD 4K Smart Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
LG 27U631A-B 27 inch Quad HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD MonitorSamsung M8 LS32DM801UWXXL 32 inch Ultra HD 4K Smart Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | Vietnam |
| Series | M8 |
| Model | LS32DM801UWXXL |
| Dimensions | 713.4 x 423.8 x 24.5 mm |
| Depth with Stand | 200.1 mm |
| Height with Stand | 616.2 mm |
| Weight | 4.2 kg |
| Weight with Stand | 7.2 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 32 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | HDR10, HDR10+, Flicker Free, Eye Saver Mode |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 3,000:1 (Static) |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 300 cd/㎡ (Min), 400 cd/㎡ (Typ) |
| Number of Colors | 1 B |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 2.0 Type-A (Downstream), 1 x USB Type-C (Upstream, 65W Power Delivery) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
| WiFi | Yes, WiFi 5 |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
Input
| Speakers | 10W |
| Camera | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Monitor, Remote Controller, Power Cable, HDMI Cable, Warranty Card, User Manual |
| Other Features | Smart Monitor, Tizen OS, Far-Field Voice Interaction, TV Plus, Alexa & Bixby Built-in, SmartThings Hub, Remote Access, Knox Vault, Mobile to Screen, Screen initiate mirroring, Sound Mirroring, Wireless On, Tap View |
| Stand Tilt | -2˚~15˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















