




Samsung Odyssey G5 LS27AG550EW 27 inch WQHD Curved Gaming Monitor
$256.47 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Odyssey G5 LS27AG550EW 27 inch WQHD Curved Gaming Monitor price in United States starts from $256.47.
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$256.47
Search
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 2500:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI v2.0
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
Samsung Odyssey G5 LS27AG550EW 27 inch WQHD Curved Gaming Moni… Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Curved
- Thickness: 120 mmThick
- 3.7 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 1 ms Response Time
- 165 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Samsung Odyssey G5 LS27AG550EW 27 inch WQHD Curved Gaming Monitor vs Gigabyte M27Q 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
LG Ultragear 34GX900A-B 34 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DW 34 inch WQHD QD-OLED Gaming Monitor
MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWMG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming MonitorSamsung Odyssey G5 LS27AG550EW 27 inch WQHD Curved Gaming Moni… Full Specs
General
| Country of Origin | Vietnam |
| Series | Odyssey G5 |
| Model | LS27AG550EW |
| Dimensions | 616.6 x 382.8 x 120 mm |
| Depth with Stand | 272.6 mm |
| Height with Stand | 477.4 mm |
| Weight | 3.7 kg |
| Weight with Stand | 4.1 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Eye Saver Mode, Flicker Free, Black Equalizer, Low Input Lag Mode, Refresh Rate Optimizer, HDR 10 |
| Display Type | LED |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 165 Hz |
| Contrast Ratio | 2500:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 200cd/㎡ (Min), 300cd/㎡ (Typ) |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Other Features | Borderless, Game Style UI, Screen Size Optimizer, Off Timer Plus |
| Stand Tilt | -2°~18° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















