






Samsung Odyssey Neo G7 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor (LS32BG750NPXEN)
$1,350.49 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Odyssey Neo G7 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor (LS32BG750NPXEN) is a 32 in Curved VA LED Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 165 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,350.49
Search
Samsung Odyssey Neo G7 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor (LS32BG750NPXEN) price in United States is $1,350.49. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 32 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 1,000,000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
- Anti Glare
OUT OF STOCK
Samsung Odyssey Neo G7 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor (LS3… Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Curved
- Thickness: 185 mmThick
- 6.7 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 32 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- 1 ms Response Time
- 165 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium Pro
Connectivity
- 3 x USB 3.0
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
Samsung Odyssey Neo G7 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor (LS3… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorSamsung Odyssey Neo G7 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor (LS3… Full Specs
General
| Series | Odyssey Neo |
| Model | LS32BG750NPXEN |
| Dimensions | 713 x 440.3 x 185 mm |
| Depth with Stand | 311.1 mm |
| Height with Stand | 606.2 mm |
| Weight | 6.7 kg |
| Weight with Stand | 8.6 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 32 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Eye Saver Mode, Flicker Free, Quantum Dot Color, Black Equalizer, Refresh Rate Optimizer, Low Input Lag Mode |
| Display Type | LED |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 165 Hz |
| Contrast Ratio | 1,000,000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300cd/m² (Min) , 350cd/m² (Typ) |
| Backlight | Mini LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium Pro |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 95% DCI P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2 x USB 3.0 Type-A (Downstream), 1 x USB 3.0 Type-B (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Other Features | Super Arena Gaming UX, Auto Source Switch+, Adaptive Picture, Virtual AIM Point, Eco Light Sensor, Ultrawide Game View |
| Stand Tilt | -9º~13º |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















